Proč bych si měl/a pořídit filtr na vodu?

Tuto otázku si jistě položilo mnoho z vás. Je vůbec filtr na vodu potřebný? Po internetu koluje mnoho milných informací, které vás od koupě spíše odradí. Rozhodli jsme se proto sepsat článek, který vám odpoví na ty nejdůležitější otázky filtrace vody.

Stačit možná bude jen tento odstavec. Pijete-li vodu z kohoutku bez možnosti filtrace, riskujete. Kohoutková voda totiž pochází ve velké většině případů z povrchových vodních zdrojů. Tam přichází do kontaktu s mnoha nečistotami, mezi které patří i nebezpečné toxické látky. Do vody je pak následně nejenom kvůli těmto vlivům dávkován chlór. Zabraňuje totiž i šíření chorob přenosných vodou. Mezi ty patří například cholera, úplavice, hepatitida A, dětská obrna či břišní tyfus. Jak vidíte, tato chlorová desinfekce je naprosto nezbytná a velmi důležitá.

Účinky chloru

Chlor však může i uškodit. Jelikož voda chloru velmi svědčí, dlouho v ní vydrží ve stabilním složení. Může se tak stát, že se objeví i ve vaší sklenici. Jak to poznat? Zaregistrovat chlor byste měli už podle „chemické“ chuti i vůni. To způsobuje kombinace chloru a ostatních látek, které voda obsahuje. Výsledkem pak jsou zdraví neprospěšné látky, kterým je dobré se vyhnout.

Existuje však způsob, jak si pomoci v případě nouze, když je hladina chloru neúnosná. Vodu můžete nechat po nějakou dobu odtéct z kohoutku. To nejhorší by se mělo vyplavit. Do skleničky pak následně přidejte citrón a kousky ledu.

Pokud vodu z kohoutku potřebujete na vaření, chlor řešit tolik nemusíte. Při určité teplotě zmizí sám.

Co filtry udělají s vaší kohoutkovou vodou?

Kvalitní filtr si kompletně poradí se všemi škodlivými látkami, včetně těch desinfekčních. Konkrétně vodu zbaví chloru (92%), pesticidů, olova, průmyslových rozpouštědel, pevných látek (písek, rez…), dusičnanů a přechodné tvrdosti.

Filtrovaná voda je skvělá na chuť a také velmi osvěžující. Navíc je zcela zdravotně nezávadná.

Zdravé minerály a filtrace

Ano, i kohoutková voda obsahuje zdravé minerály. Jedná se o vápník, hořčík, křemík a fluoridy, které jsou lidskému organismu velmi prospěšné. Zůstanou ale ve vodě i po filtraci? Pokud vlastníte skutečně kvalitní zařízení, hladinu minerálních a biogenních látek by měla zůstat zachována. I z tohoto důvodu se do filtrů na vodu skutečně vyplatí investovat. Nekvalitní přístroj totiž může vodu o tyto látky kompletně připravit, a to není z dlouhodobého zdravotního hlediska vůbec dobré

Vody filtrované kvalitním filtrem se tedy skutečně nemusíte obávat. Naopak!